شرایط دریافت وام دانشجویی چیست ؟

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی


شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی یکی از موضوعاتی است که دانشجویان پذیرفته شده در دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه های پیام نور، غیر انتفاعی، نوبت دوم و علمی کاربردی و یا مجازی و پردیس خودگردان معمولا به دنبال آن هستند. این دانشجویان که ملزم به پرداخت شهریه ترم و رعایت تعهدات مالی در قبال دانشگاه هستند، معمولا به دنبال راهی برای تامین هزینه ها می باشند.


با توجه به گزارشات در حدود پنج میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور حضور دارند که پنجاه درصد آن ها در دانشگاه های غیر دولتی و با پرداخت شهریه تحصیل می کنند و بنابراین باید شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی را بدانند.

بگیر وام


برخی از دانشجویان دانشگاه های دولتی نیز با پرداخت شهریه درس می خوانند که با اضافه شدن به پنجاه درصد بالا، می توان گفت هشتاد و پنج درصد از دانشجویان کشور با پول تحصیل می کنند و موظف به پرداخت شهریه هستند.

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی چگونه است؟


جهت دریافت وام شهریه توسط دانشجویان باید متقاضی در پورتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان که به آدرس www.bp.swf.ir می باشد، تقاضای خود را ثبت نماید. سقف وام شهریه صندوق رفاه دانشجویی در مقطع کارشناسی در سال 1400 برابر برا 10 میلیون ریال معادل یک میلیون تومان و در مقطع کارشناسی ارشد برابر با 20 میلیون ریال و برای مقطع دکترا پنجاه میلیون ریال معادل پنج میلیون تومان می باشد.

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی دانشگاه های غیرانتفاعی


دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی تحت پوشش شهریه وزارت علوم قرار دارند. وام شهریه ای که به این دانشجویان تعلق می گیرد به شرح زیر است:
وام برای دانشجویان کاردانی: دانشجویان کاردانی غیرانتفاعی اجازه دارند چهار بار هر ترم مبلغ سیصد هزار تومان درخواست وام نمایند و از وام دانشجویی دانشگاه استفاده نمایند.

همچنین بخوانید  شرایط وام ازدواج دوم


دانشجویان کارشناسی غیر انتفاعی می توانند هشت بار هر ترم مبلغ سیصد هزار تومان از وام شهریه دانشجویی استفاده نمایند.
شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی ارشد غیر انتفاعی چهار بار و هر ترم مبلغ یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان می باشد.
دانشجویان دکترای غیرانتفاعی اجازه دارند هشت بار و هر بار دو میلیون و پانصد هزار تومان وام شهریه دریافت نمایند.

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه پیام نور


وام تعلق گرفته به دانشجویان دانشگاه پیام نور از ترم اول برای تمام دانشجویان در تمام مقاطع می باشد و به شرح زیر است:

وام شهریه برای دانشجویان کاردانی پیام نور چهار بار و هر ترم سیصد هزار تومان از صندوق دانشجویی دانشگاه است.
دانشجویان کارشناسی پیام نور می توانند هشت بار و هر ترم مبلغ سیصد هزار تومان را برای وام شهریه دانشجویی دریافت نمایند.
وام شهریه کارشناسی ارشد برای دانشجویان این دانشگاه چهار بار و هر ترم مبلغ یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان می باشد که از صندوق دانشجویی پرداخت می گردد.
شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی برای دانشجویان دکترای دانشگاه پیام نور به این شرح می باشد که هر دانشجو هشت بار و هر ترم مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان می تواند از صندوق دانشجویی دانشگاه درخواست وام نماید.
با توجه به اخبار اعلام شده از سوی این مرکز، بیش از نود درصد دانشجویان این دانشگاه نیازمند دریافت وام شهریه می باشند.

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه آزاد


دانشجویان این دانشگاه بیترین تعدد را برای دریافت وام شهریه دارند. دانشجویان دانشگاه آزاد تحت پوشش وام شهریه وزرات علوم می باشند ولی حجم زیاد دانشجویان باعث کمبود منابع صندوق برای ارائه وام به دانشجویان می شود.
باید افزود دانشگاه آزاد اسلامی ایران در کنار وام شهریه ای که وزارت علوم برای دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته است، خود نیز وامی را به برای شهریه دانشجویان پرداخت می نماید. وام شهریه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر می باشد:
این وام از ترم اول برای دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی پرداخت می گردد.
شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی برای دانشجویان کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی به آن ها اجازه می دهد در طول تحصیل خود چهار بار و هر ترم مبلغ پانصد هزار تومان را دریافت نمایند.
داشنجویان کارشناسی این دانشگاه می توانند هشت بار و هر ترم مبلغ پانصد هزار تومان از وام صندوق دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند شوند.
دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد اجازه دارند چهار مرتبه و هر ترم مبلغ یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان وام شهریه دریافت نمایند.
دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد می توانند هشت مرتبه در هر ترم مبلغ یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان درخواست وام شهریه دهند.
دانشجویان دکترای غیر انتفاعی دانشگاه آزاد می توانند هشت مرتبه و هر بار مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان از صندوق این دانشگاه وام شهریه از این دانشگاه درخواست نمایند.

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی و بازپرداخت آن


یکی از مزیت های وام شهریه دانشجویی، بازپرداخت تمام این وام ها بعد از پایان تحصیلات با اعمال تنفس نه ماهه می باشد. البته دانشجویان ویژه دکتری از این موضوع مستثنی می باشند و می توانند دو سال بعد از فارغ التحصیلی برای بازپرداخت این وام اقدام نمایند.
ارائه یک سند تعهد محضری در اولین درخواست وام از سوی متقاضی اجباری می باشد.

همچنین بخوانید  کدام بانک با سفته وام می دهد؟

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی و سند تعهد محضری
کارت ملی و شناسنامه دانشجو


شناسنامه و کارت ملی ضامن
کپی آخرین حکم کارگزینی یا آخرین فیش حقوقی یا گواهی کسر از حقوق
(دقت شود که گواهی کسر از حقوق باید با عنوان وزارت علوم و تحقیقات و فناوری صندوق رفاه دانشجویان صادر شود)

ضامن و شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی


ضامنین این وام دانشجویی می تواند از موارد زیر باشد و باید توسط دانشجو به دانشگاه معرفی گردد.

کارمند رسمی یا پیمانی و یا حتی بازنشسته دارای کسر از حقوق باشد و حداقل سه سال سابقه اشتغال داشته باشد. (مدارک لازم برای این ضامنین شامل کپی کارت ملی و شناسنامه و اصل و کپی حکم کارگزینی می باشد.)
بازنشستگان نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و مستمری بگیران تامین اجتماعی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (مدارک لازم برای این ضامینن شامل کپی شناسنامه و کارت ملی و آخرین فیش حقوقی می باشد.)
بازنشستگان آموزش و پرورش و بانکهای غیر دولتی و یا موسسات و سایر سازمان ها (مدارک لازم برای این ضامنین شامل کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه گواهی کسر از حقوق می باشد.)

بگیر وام

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویی از بانک قرض الحسنه مهر ایران برای دانشجویان موسسه آموزش عالی ایرانیان
بانک قرض الحسنه مهر ایران، مبنی بر تسهیل روند اخذ وام شهریه اجازه می دهد کلیه دانشجویان با کارت دانشجویی بدون مراجعه به دانشگاه با مراجعه به بانک از این تسهیلات استفاده نمایند.
میزان این وام با سقف بیست میلیون تومان و کارمزد 4 درصد می باشد.
وام مذکور تنها جهت تسویه شهریه می باشد و هیچ وجهی به دانشجو پرداخت نمی شود و دانشجو نمی تواند از این وام در سایر موارد استفاده نماید.
نحوه و مدت بازپرداخت وام از طرف بانک تعیین می گردد.
ارائه کارت دانشجویی و مدارک شناسایی جهت دریافت وام شهریه کافی می باشد.
پس از اتمام مراحل اخذ وام، به دانشجو کارت خریدی تحویل داده می شود که تنها در سامانه های دانشگاه مورد استفاده می باشد و با اطلاعات آن می توان شهریه را مانند سایر کارت های بانکی پرداخت کرد.
بستانکاری شهریه ترم به ترم های آینده انتقال می یابد و پس از پایان تحصیلات دانشجو با دانشگاه تسویه می گردد.

همچنین بخوانید  وام خرید لوازم‎‌خانگی چیست؟

مطالب مشابه

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه