وام خودرو کمیته امداد

شرایط وام خودرو کمیته امداد


امروزه دریافت وام خودرو و خرید آن به دلیل افزایش هزینه هایی که وجود دارد بسیار سخت شده است. کمیته امداد برای مددجویان خود این راه را آسان کرده است و وام های گوناگونی را در اختیار آن ها قرار می دهد. یکی از این تسهیلات، وام خودرو کمیته امداد می باشد. این وام خودرو که کمیته امداد اقدام به پرداخت آن می¬کند دارای شرایط و مقررات خاص خود است . در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا در مورد وام خودرو توضیحاتی را بیان کنیم و سپس با شرایطی که کمیته امداد برای متقاضیان، جهت وام خودرو قرار داده است آشنا شویم.


وام خودرو به چه صورت است و چه شرایطی دارد؟

وام خودرو کمیته امداد


وام خودرو، در واقع یک نوع از وام های اغلب بانک ها می باشد که برای مردم بسیار پرطرفدار است و از این وام یا تسهیلات بسیار زیاد استفاده می شود. در صورتی که قصد دارید از یک شرکتی که خودروی داخلی تولید می کند آن را تهیه کنید، این وام به شما تعلق می گیرد. اولین و مهم ترین شرطی که برای تقاضای وام خودرو وجود دارد، این است که سن آن شخص باید 18 به بالا باشد. از شرایط دیگر این وام می توان به نداشتن چک برگشتی و یا تأخیر در پرداخت اقساط وام اشاره کرد. البته این موضوع با استعلام از طریق سیستم بانکی مشخص می‌شود.


شرط بعدی این است که اگر میزان حقوق شخصی که وام را دریافت می کند و یا ضامنی که به بانک معرفی کرده، به حدی نباشد که اقساط وام را پرداخت کند، در این صورت وام خودرو به این متقاضی تعلق نمی گیرد. شرایط گفته شده لزوما برای دریافت وام از شرکت های خودروساز و سازمان های مربوطه می باشد ولی اگر این وام از طریق بانک های خصوصی و یا دولتی گرفته شود، از نظر ضمانت بیشتر سخت می گیرند و در صورت نداشتن ضامن، وام را پرداخت نمی کنند.

همچنین بخوانید  وام ۲۰۰ میلیونی بانک ملت

با توجه به شرایطی که به طور کلی برای وام خودرو ها بیان کردیم، نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که بانک به هیچ وجه مبلغ وام را به صورت نقد برای متقاضی واریز نمی کند. بلکه حواله و مبلغ مورد نظر وام را در وجه شرکت خودروساز صادر می کند.

وام خودرو کمیته امداد شامل چه شرایط و ضوابطی می باشد؟


یکی ازمهم ترین و اساسی ترین هدف های کمیته امداد ایجاد کردن اشتغال مناسب و پایدار برای مددجویان و همچنین هدایت کردن آن ها به سمتی است که خودکفا باشند. یکی دیگر از اهدافی که کمیته امداد در قبال مددجویان خود دارد این است که، با در اختیار گذاشتن ابزار کاری برای آن ها، قصد دارد تا معیشت مددجویان را مناسب کند.

با امضای تفاهم‌نامه میان کمیته امداد، شرکت سایپا و صندوق کارآفرینی امید ۳۰۰۰ دستگاه خودروی وانت زامیاد با هدف ایجاد زمینه اشتغال، به مددجویان کمیته امداد واگذار می‌شود.

سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد در مراسم امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان کمیته امداد، شرکت سایپا و صندوق کارآفرینی امید گفت: در قالب این تفاهم‌نامه سه هزار دستگاه خودروی وانت زامیاد با هدف ایجاد زمینه اشتغال مددجویان، به خانواده‌های تحت حمایت واگذار می‌شود.


وام خودرو کمیته امداد که از این سازمان به مددجوها و یا متقاضیان پرداخت می شود نیازی به ضامن ندارند و تنها ضمانتی که وجود دارد این است که سند خودرویی که تحویل مددجو داده می شود، تا مدت زمان 7 سال در رهن و اختیار شرکت سایپا قرار می گیرد و پس از این که متقاضی یا مددجو وام خود را به صورت کامل تسویه کرد، سند در اختیار او قرار می گیرد. با توجه به اطلاعات بدست آمده، قسط های این وام به صورت 60 ماهه و یا 5 ساله می باشد.

همچنین بخوانید  وام بدون ضامن بانک مهر ایران در سال 1400

وی با اشاره به اینکه تحویل خودروی وانت زامیاد با شرایط و تسهیلات مناسبی به مددجویان انجام می‌شود، ادامه داد: این خودروها به قیمت کارخانه و با ۱۰ درصد تخفیف به خانواده‌های تحت حمایت تحویل می‌شود.


رئیس کمیته امداد با بیان اینکه ۱۰ درصد قیمت خودرو آورده مددجو است، اضافه کرد: در صورت عدم توان پرداخت آورده اولیه، کمیته امداد این مبلغ را به صورت وام در اختیار مددجو قرار می‌دهد. همچنین یک سوم قیمت خودرو از سوی صندوق امداد ولایت و دو سوم مبلغ از سوی صندوق کارآفرینی امید تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار مددجو قرار می‌گیرد.

در پرداخت این وام یک گروه سه نفره وجود دارد که با یکدیگر همکاری دارند. این گروه شامل کمیته امداد، صندوق کارآفرینی امید و شرکت خودروسازی سایپا می شود.

وام خودرو کمیته امداد


در این راستا صندوق امید، با استفاده از محاسبه ای که صورت می گیرد، 90 درصد کل مبلغ خودرو را به شکل وام های 30 میلیون تومانی به مددجوها و یا متقاضیان پرداخت می کند. سود و کارمزدی که در این وام وجود دارد، 4 درصد می باشد. در نتیجه 10 درصدی که باقی می ماند را باید مددجو و یا متقاضی وام پرداخت کند. ولی اگر مددجو توانایی پرداخت این 10 درصد را نیز نداشته باشد، کمیته امداد این درصد را به صورت وام به آن شخص پرداخت می کند.


یکی دیگر از ویژگی هایی که در این وام وجود دارد این است که نحوه ی پرداخت وام خودرو به گونه ای می باشد که در ابتدا 4 ماه استراحت و تنفس برای مددجو وجود دارد و سپس بعد از این 4 ماه اقساط شروع می شوند. در این وام های پرداخت شده سعی شده است از حداقل ضمانت استفاده شود. البته مدت زمان گفته شده مخصوص وام خودرو می باشد. ولی اگر وام مربوط به طرح های مختلفی همچون دامپروری، کشاورزی و … باشد، اقساط به صورت سه ماهه، شیش ماهه و یا یک ساله پرداخت می شود.

همچنین بخوانید  وام 50 میلیونی بانک ملی

در رابطه با وام خودرو کمیته امداد، معرفی نامه ای که کمیته آن را در اختیار بانک مربوطه قرار می دهد، به عنوان یک مجوز شناخته شده و بانک مدارک دیگری را طلب نمی کند و موظف است وام را پرداخت کند.


با توجه به شرایطی که بیان کردیم و محاسبه ای که انجام می شود، میزان قسطی که مددجو و یا متقاضی وام خودرو کمیته امداد باید پرداخت کند، مبلغی بین حداقل 550 هزارتومان و حداکثر 600 هزار تومان می باشد. البته لازم به ذکر است که اولویت تحویل این خودروها با مناطق محروم و روستایی می باشد.


در این طرحی که کمیته جهت پرداخت وام به مددجویان خود ارائه کرده است، 3 نوع خودرو وجود دارد. آن ها شامل خودروهای دوگانه سوز، تک سوز و پادرا می باشد.

در سال های گذشته تا حدود 7 درصد به متقاضیان وام خودرو کمیته امداد، تخفیف داده می شد ولی در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت خودروها، امکان تخفیف وجود ندارد و جهت دریافت خودروی خود مانند سایر افراد معمولی و اشخاص حقیقی، باید از طریق سایت و اینترنتی ثبت نام کرده و خودروی خود را دریافت کنند. در صورتی که در سال های گذشته، در زمان های مشخص شده، خودرو همراه با تخفیف، تحویل داده می شد. به طور مثال اگر قیمت خودرویی تقریبا 40 میلیون تومان بود، از این مقدار 35 میلیون به صورت وام به مددجو پرداخت می شد و مابقی مبلغ خودرو را مددجو پرداخت می کرد و به این صورت می توانست خرجی زندگی اش را تأمین کند.


در نهایت وامی که به مددجو و یا متقاضی پرداخت می شود و خودرو را تحویل می گیرد، به دلیل این که خودروهایی که کمیته امداد تحویل می دهد به صورت خودرو کار می باشد، به هیچ وجه نباید این خودروها خرید و فروش شود.

مطالب مشابه

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه