وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟

در دریافت به صورت خرد، وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟

در خصوص اینکه وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟، در ابتدا باید گفت؛ دریافت وامها و تسهیلات بانکی، منوط به طی کردن مراحل آن از جمله تامین ضامن یا ضامنین از سوی وام گیرندگان است. این بخش، یکی از مهمترین موارد اخذ وام است که مدارک آن مثل گواهی کسر از حقوق ضامن، باید ضمیمه پرونده گردد.

از آنجایی که در سالهای اخیر تامین ضامن و نیز داشتن دسته چک از سوی وام گیرندگان، آنهم با شرایط سخت چکهای جدید (صیاد) برای اکثر مردم، خصوصا شاغلین و بازنشستگان کشوری و لشکری، امری سخت و طاقت فرسا بود، لذا با تصمیم دولت، مقرر شد تا وام بدون ضامن برای این دسته از وام گیرندگان، برقرار گردد.


در واقع حقوق و مستمری این افراد بجای ضامن، وثیقه بانکی قرار می گیرد، مشروط بر اینکه نمره اعتبار سنجی آنان ضعیف نباشد. چنانچه متقاضی وام، در اعتبار سنجی بانکها در ردیف گروههای (A – B – C) نباشند، مشمول دریافت چنین وامی نخواهند شد. بنابراین در جواب این سوال که وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟، باید گفت؛ کلیه کارکنان شاغل و یا بازنشسته و مستمری بگیر دولتی (کشوری و لشکری) و غیر دولتی شامل شرکتها و سازمانهای خصوصی و بخشهای غیر دولتی که از نظر بانکها دارای اعتبار باشند، مشمول دریافت چنین وامی خواهند بود.


مبلغ پرداخت وام بدون ضامن و بانکهای عامل پرداخت


طبق مصوبه هیئت وزیران، پرداخت وام بدون ضامن بین 50 تا 100 میلیون تومان به افراد واجد شرایط، می باشد.

همچنین بخوانید  وام قرض الحسنه چیست؟

مشمولین دریافت این وام در صورت درخواست وام 50 میلیون تومانی، تنها مدرک ضمانتی که باید ارائه دهند، گواهی کسر از حقوق تایید شده از سوی سازمان متبوع خودشان است، اما برای دریافت وام یکصد میلیون تومانی ، علاوه بر گواهی کسر از حقوق، یک برگ سفته یا چک وام گیرنده نیز برای تشکیل پرونده مورد نیاز است. البته با توجه به آیین نامه بانکها، افراد بالای 65 سال از داشتن دسته چک محروم هستند، برای دریافت وام 100 میلیون تومانی که نیاز به چک می باشد، به نظر می رسد که چنین افرادی نیازمند به یک ضامن دیگر با دسته چک، باشند و این جریان، اصل موضوع وام بدون ضامن را زیر سوال می برد.

وام بدون ضامن


آیا وامهای خرد، مشمول این طرح می باشند؟


از آنجایی که وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری بانک مرکزی مجری پرداخت این وامها هستند، لذا بانکهای عامل پرداخت وام، می بایستی مورد تایید این وزارتخانه باشند. با این وصف، می توان دریافت که بانکهای صنعت و معدن، کشاورزی، ملت، صادرات، رفاه کارگران، سپه، مسکن، توسعه صادرات، تجارت، ملی، قرض الحسنه مهر ایران و پست بانک، بانکهای عامل پرداخت وام بدون ضامن به متقاضیان آن هستند.

البته در حال حاضر فقط دو بانک قرض الحسنه مهر ایران و ملت، چنین وامی را به طور رسمی پرداخت می کنند و قرار است تا در آینده ای نزدیک، سایر بانکهای نامبرده شده بالا نیز، وارد مرحله اجرایی پرداخت وام بدون ضامن شوند. نکات یاد شده در مورد دریافت وامهای درشت با مبالغ 50 تا 100 میلیون تومان بود. باید دید برای مبالغ کمتر از این مقدار نیز، پرداخت وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟

در صورت نمره مثبت در اعتبار سنجی بانکی، وام بدون ضامن پرداخت می شود.
برای دریافت وامهای خرد، افراد مشمول دریافت و بانکهای عامل، همان گروه اخیر الذکر بودند که عنوان شد، اما هنوز بخشنامه اجرایی آن از سوی دولت به بانکهای عامل، ابلاغ نشده است. طبق گفته وزیر اقتصاد، به زودی شرایط وامهای خرد نیز به بانکهای عامل، ابلاغ می گردد. البته خبرهایی مبنی بر اینکه وامهای با مبلغ کمتر برای عموم مردم نیز در آینده پرداخت خواهد شد، به گوش رسیده است. اینکه این خبرها تا چه حد به واقعیت تبدیل می شود و اصولا وام بدون ضامن آیا به مردم عادی هم تعلق خواهد گرفت یا خیر، مبحثی است که در آینده و در صورت تحقق، باید به آن پرداخت.


تغییر الگوی وام، از ضامن محوری به اعتبار سنجی


دستور العمل جدید بانک مرکزی به تمامی بانکهای دولتی و خصوصی، پرداخت وام به مشتریان، بعد از کسب نمرات قابل قبول آنها در اعتبار سنجی است. به نظر می رسد؛ برای تسهیل دریافت وامهای خرد بدون ضامن، سیستم وام دهی بانکها، با تغییر الگوی خود از ضامن محوری به سمت اعتبار سنجی مشتریان، تغییر جهت دهد، تا مشتریان بانکها بتوانند تسهیلات بانکی در سطح خرد را با سهولت بیشتری دریافت کنند. حال سوال اینجاست؛ که با چنین شیوه ای که در آینده ای نزدیک اجرایی خواهد شد، وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟. آنچه در پاسخ به این سوال گفتنی است، این است که قطعا افرادی که دارای رتبه های اعتبار سنجی (a-b-c) هستند، می توانند از این تسهیلات استفاده کنند و افرادی که در اعتبار سنجی بانکها دارای رتبه های (d-e) هستند، از این تسهیلات محروم خواهند بود.

همچنین بخوانید  وام خرید لوازم‎‌خانگی چیست؟


محدودیت وام بدون ضامن، با سیستم اعتبار سنجی بانکی


افراد مشمول رتبه های ضعیف، به دلیل اقساط معوق و بد حسابی در پرداخت اقساط بانکی خود و یا وجود چکهای برگشتی، مشمول دریافت تسهیلات بانکی نمی شوند. بانک مرکزی حتی شرایط برای دریافت اینگونه وامها را، سخت تر از این نموده است. بطور مثال، افرادی را که ضامن یک پرونده تسهیلاتی بوده اند و شخص وام گیرنده آن پرونده، در پرداخت اقساط خود بد حسابی و یا اقساط معوق داشته نیز، وی نیز دچار این محرومیت از دریافت وام بدون ضامن شده است.

حتی اگر خود ضامن، هیچ مورد منفی در اعتبار سنجی نداشته باشد، به دلیل چنین ضمانتی، او نیز در رده های پایین اعتبارسنجی واقع شده و از دریافت انواع وامها، محروم خواهد شد و این ظلم آشکار بانک مرکزی به اینگونه ضامنین خوش حساب و دارای رتبه های بهتر در اعتبار سنجی است. اما از سوی دیگر، اعمال گزینه اعتبار سنجی از سوی بانک مرکزی، باعث جلوگیری از پرداخت وام بدون ضامن حتی در سطح کمتر به مشتریان بد حساب و دارای اقساط معوق و چک برگشتی می شود.

وام بدون ضامن


سیستم اعتبار سنجی که در اکثر کشورهای دنیا نیز اعمال می شود، باعث می گردد که اینگونه وامها به افرادی که توانایی بازپرداخت اقساط خود را دارند، تعلق گیرد. همچنین موجب می شود تا افراد بد حساب، در آینده، مشکلات ناشی از اقساط معوق و چکهای برگشتی خود را رفع نمایند. در این صورت، مشکل سیستم بانکی که از این ناحیه بشدت آسیب دیده بود، تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد. بنابراین به نظر می رسد، اینگونه وامها، برای افراد حقوق بگیر شاغل و بازنشسته دولتی و شرکتهای معتبر خصوصی و غیر عمومی که حقوقشان ضامن دریافت وام آنهاست، ایده آل و مطلوب تر از سایر اقشار مردم است.

همچنین بخوانید  وام نوسازی خانه در سال 1400 چقدر است؟

امیدواریم تا به اینجا از مطالب ارائه شده با عنوان “وام بدون ضامن شامل چه کسانی می شود؟”، استفاده برده و با شیوه و نکات مربوط به این موضوع، آشنا شده باشید.

مطالب مشابه

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه